Česká klávesnice v prostředí Xandros

Spousta majitelů si stěžuje, že v linuxové distribuci Xandros je v základu dostupná pouze anglická klávesnice a nemohou notebook používat pro běžné psaní v češtině. Dnes si ukážeme, jak toto napravit.

Aktuálně existují dvě varianty postupu:

1. Dočasná varianta – spusťte konzoli stisknutím CTRL+ALT+T, přihlašte se jako SU (příkaz su, poté jméno a heslo) a následně do ní napište příkaz

setxkbmap cz qwerty

2. Trvalá varianta – opětovně spusťte konzoli stisknutím CTRL+ALT+T, přihlašte se jako SU (příkaz su, poté jméno a heslo) a následně do ní napište příkaz

mc

Tímto spustíte Midnight Commander a najeďte do následující složky

/etc/X11/xorg.conf

Kde klávesou F4 editujte obsah daného souboru. V něm editujte sekci Input Device následovně:

Option "XkbLayout" "cz, us"
Option "XkbVariant" "qwerty, "
Option "XkbOptions" "grp:shifts_toggle, grp:switch"

Po uložení a restartu budete mít k dispozici českou klávesnici.


Doporučujeme: Zbraně zabíjejí? - Guns kill?

8 komentáře/ů pro “Česká klávesnice v prostředí Xandros”

 1. shadow napsal:

  Jen malé doplnění, program Scim, který je ve výchozí instalaci Xandrosu na EEEPC, narušuje práci s klávesou, pomocí které je možné vytvářet písmena s diakritikou (běžně po levé straně od backspace).

  Řešení této situace je dvojí. První možností je zvolit „English/International“ vstup v rámci Scimu, což představuje zbytečnou práci po každém spuštění navíc. Druhou možností je scim odstranit příkazem „sudo apt-get remove xandros-scim“.

 2. roman.mlejnek napsal:

  Jak řešíte psaní zavináče a podobných znaků, které nejsou na české klávesnici? V Ubuntu jsem zvyklý na velmi pohodlné kombinace s pravým altem, na EEE v Xandrosu mi to ale nejde.

 3. S474N napsal:

  roman.mlejnek: tyhle veci doporucuji radeji resit primo na foru http://forum.MujEEE.cz

 4. radek napsal:

  Po stisknutí CTRL+ALT+T, jsem se přihlásil jako su. Na dalším řádku se mi objevilo Password: ale nemůžu tam cokoli napsat, prostě jako kdyby klávesnice nefungovala. Nevíte někdo co s tím?

 5. shadow napsal:

  radek: To je normální, klávesnice vám funguje, pouze výzva nezobrazuje hvězdičky. Doporučuji použít spíše příkaz „sudo su -“, pak to po vás žádné heslo chtít nebude.

 6. vilemj napsal:

  dle vyse uvedeneho navodu se mi trvala vartianta ceske klavesnice i jako laikovi podarila nainstalovat, ale kdesi jsem cetl (ted nevim kde, mozna nekde tady), ze to ma jit prepinat mezi ceskou a angl. klavesnici. je to tusim ctrl+space, ale to mi nabidne pouze English/international a pak dokonce i par cinskych verzi klavesnice (???) a ani ceska tam neni v nabidce. nejde to ani prepnout, kdyz pak dam zvolit tu Engl, zustane tam stale ceska klav.

  taky, ted po nainstalovani ceske klav, nevim, jak napsat @, zadny prikazy, ktery znam z klasickyho notasu nefunguji.

  poradite nekdo? diky!

 7. morgoth napsal:

  No já vyhořel, jednak nemám v Midnight Commander složku ets a po napsání textu pro dočasnou češtinu mi Eee oznámil – Error loading new keyboard description, neví někdo co s tím?

 8. subvert napsal:

  Znaky @,$,# atd. jdou na české klávesnici pomocí Shift + pravý Alt.

Přidej komentář

Musíte být přihlášen pro zaslání komentáře.