Instalace Windows XP z USB klíčenky

Windows na USB klíčenceMnoho lidí sice koupí EEE s Linuxem, ale protože jim více vyhovují Windows XP, sáhnou po jeho instalačním CD. Bohužel EEE nemá žádnou integrovanou optickou mechaniku a proto je instalace v reálu omezena na 2 možnosti (možnost PXE nabootování ze sítě automaticky přeskakujeme, protože málokdo je schopen tuto variantu vůbec rozchodit).

Upozorňujeme, že následující návod vytvoření bootovací USB klíčenky je univerzální a bootovat/instalovat lze jakýkoliv počítač.

Dvě reálné možnosti instalace Windows XP do Asusu EEE:

 • instalace z externí USB mechaniky
 • instalace z USB flash klíčenky

První varianta je jednoduchá a proto se zde budeme věnovat variantě druhé, která je již trošičku složitější. Připravte si tedy USB klíčenku (doporučujeme minimálně 1GB), instalační CD Windows XP a stáhněte následující pack souborů (balíček obsahuje USB_PREP8, PeToUSB a Bootsect), který je nezbytný pro vytvoření bootovací USB klíčenky.

Nyní vložte instalační CD do své optické mechaniky a do USB portu zapojte klíčenku. Ve rozbalené složce spusťte soubor s názvem „usb_prep8.cmd“ a zobrazí se Vám následující okno:

USB_prep8 - základní informace

Stiskneme tedy klávesu pro pokračování a spustí se nám PeToUSB. Zde zatrhneme možnost USB Removable, dále zkontrolujeme správnost vybrané klíčenky, zatrhneme Enable Disk Format, poté Quick Format a nakonec Enable LBA (FAT16X). Poté pokračujeme stisknutím na Start.

PeToUSB - přehled nastavení

Po dokončení formátování neukončujte program, ale přepněte se do původního adresáře a buď v TotalCMD nebo příkazové řádce CMD zadejte „bootsect.exe /nt52 F:“ kde písmeno F: zadejte dle písmena Vaší USB klíčenky.

Bootsec - příkaz v commandline

Tento krok vytvoří bootovatelný sektor na klíčence a bude možno z ní bootovat. Jakmile uvidíte hlášku „Bootcode was successfully updated on all targeted volumes.„, vše se zadařilo a můžete zavřít okno s bootsec. V okně s PeToUSB dejte Close a přepnete se automaticky do okna s USB_prep8:

USB_prep8 - přehled možností nabídky

Nabízí se Vám několik možností:

 • Vybrat typ USB klíčenky – aktuálně USB-Stick
 • Vybrat cestu k instalačnímu CD Windows XP – aktuálně nic
 • Změnit virtuální jednotku pro přípravu instalace – aktuálně T
 • Změnit písmeno USB klíčenky – aktuálně nic

Další možnosti nevyužijeme a proto je zbytečné je popisovat. Začneme tedy se stiknutím klávesy 1 a potvrzení ENTERem. Následně vybereme mechaniku, ve které je založeno instalační CD s Windows XP a potvrdíme OK. Pokračujeme stisknutím klávesy 3, opětovně ENTER a zadáme písmeno jednotky, kde je umístěna USB klíčenka (například T) a opětovně ENTER. Tímto máme vše přednastaveno a můžeme klávesou 4 spustit vytvoření Windows XP na USB klíčence.

Skript nejprve bude chtít naformátovat virtuální jednotku, která je nezbytná k přípravě image, takže se nebojte a potvrďte vše klávesou Y. Jakmile je formátování dokončeno začnou se automaticky kopírovat data do virtuální jednotky. Po úspěšném nakopírování Vás skript vyzve, zdali chcete data přenést na USB klíčenku, takže klikneme na Yes. Po dokončení přenosu dat se skript zeptá „Would like to USB drive to be preferred boot drive“ a my klikneme opětovně na Yes. Na dalším okně vybereme zase Yes pro odpojení virtuální jednotky. Tímto jsme úspěšně dokončili přípravu a máme funkční bootovatelnou USB klíčenku s instalací Windows XP.

Dalším bodem je instalace Windows XP do ééčka, která je už podstatně jednodušší. V BIOSu ééčka nastavíme USB jako primární bootovací zařízení a změníme také hodnotu OS INSTALATION na START. Poté ukončíme BIOS a s vloženou USB klíčenkou nám ééčko nabídne dvě možnosti instalace. Poprvé vybereme možnost „1. TXT Mode Setup Windows XP“ a začne běžná instalace Windows XP. Doporučujeme smazat veškeré partitions a vytvořit pouze jednu (v případě 4G modelu o velikosti 3804 MB) a zformátujte ji jako NTFS. Pokud tento krok neprovedete, zobrazí se Vám chybová hláška s chybou v hal.dll a musíte začít odznova s instalací.

Jakmile proběhne první část instalace a dojde k rebootování ééčka, zvolte první možnost a to „0. GUI mode Setup Windows XP„, instalace bude pokračovat již v grafickém rozhraní Windows. Po dokončení dojde opětovně k rebootu a znovu zvolte první možnost GUI. Tento krok plně dokončí instalaci Windows XP na ééčko. USB klíčenku nevytahujte dříve, než Windows XP v pořádku nabootují. Až poté můžete klíčenku odebrat z počítače. Nyní manuálně (Start -> Vypnout počítač -> Restartovat) restartuje ééčko a vstupte do BIOSu, kde položku OS INSTALATION změňte na FINISHED. Poté můžete běžně nastartovat ééčko a začít instalovat drivery do Windows XP (naleznete je na přiloženém DVD k Vašemu EEE).

Doufáme, že tento návod Vám bude ku prospěchu a v případě dalších informací se nestyďte napsat pod článek.


Doporučujeme: Zbraně zabíjejí? - Guns kill?

94 komentáře/ů pro “Instalace Windows XP z USB klíčenky”

 1. Taass napsal:

  mám otázku…. jde potom používat flash disk ještě i jako flash disk????nebo už potom bude sloužit jenom jako instalační????

 2. motorad napsal:

  Ten flash disk můžeš klidně zformátovat a používat ho pak zase normálně jako flash disk :)

 3. motorad napsal:

  Můj poznatek při vytváření bootovacího flash disku je ten, že je potřeba nejen dostatečně velký flash disk (jak je zde psáno 1GB by měl stačit), ale také dostatek místa na disku počítače, kvůli vytvoření virtuální jednotky

 4. zippo76 napsal:

  Ahoj. Bylo by mozne timto postupem nastavit instalaci na flash linuxovou distribuci? Konkretne jsem ted testoval kubuntu a myslim, ze je dost vychytana a hlavne se da primo to instalacni cd pouzit jako live, takze by nebylo na skodu ji mit na USB flash.

 5. S474N napsal:

  zioppo76: tak samozrejme muzes to zkusit a dej vedet, jak si pochodil.

 6. Bilej901 napsal:

  a je to možný takhle upravit i na SD kartu?

 7. hpart napsal:

  Mel bych takovy dotaz.. pri pokusu o instalaci viz :
  1. TXT Mode Setup Windows XP” a začne běžná instalace Windows XP
  Nastane tato hlaska :
  File \$WIN_NT$.~BT\biosinfo.inf could not be loaded
  The error code is 14
  Nevite nekdo co s tim ? :-)

 8. Head_22 napsal:

  Při formátování klíčenky to hodí chybu, a dál se nedostanu. 8GB flash, a chyba : FormatEX Error(11): An Error Occurred Formating the Drive. Nevíte co s tim ??

 9. Head_22 napsal:

  odpovím si sám, protože Fat16 jde pouze do cca 4GB. Tak abyste věděli pro příště.

 10. Heroin napsal:

  BOOTSEC.EXE IS NOT RECOGNIZED AS INTERNAL OR EXTERNAL COMMAND… :( Pls help. Přesné znění zadám do řádku a napíše mi to tohle. jsem zoufalej. Jiné softy na usb boot jsou uplne ******.

 11. motorad napsal:

  Podařilo se to někomu nainstalovat??? Když to instaluju na ten 4GB disk a mám vytvořenou jen jednu partition, jak se zde píše, tak mě to stejně při druhým kroku hodí chybovou hlášku s tím souborem „hal.dll“. Tak nevím, jestli sem něco udělal špatně nebo nevím, zkoušel jsem to několikrát… Nevíte někdo???

 12. fuji napsal:

  Zdravím, mám stejný problém jako HAPART

  File \$WIN_NT$.~BT\biosinfo.inf could not be loaded
  The error code is 14

  P O R A Ď T E, dííííííííííííky

 13. ajsikcz napsal:

  nainstaloval jsem to na EEE BOX, ale na USB klíčence vytvořená instalace má v sobě někde nahraný „soubor odpovědí“ a vytvoří uživatelské účty, vlastníka počítače atd…čili to není a taková čistá práce…dokonce změní i homepage v IE…

 14. nonferatus napsal:

  setkal jste se někdo s tím, že EEEčko v biosu vůbec nenabízí možnost bootování z USB? Na infolice assusu mi řekli že je to jasný důvod k reklamaci a výměně kus za kus. Prodejce se kroutí, že prej něco jinýho slibují na infolinkách a něco jinýho říkají jim. Naopak mi to nabízí boot z ATAPI CD Rom, což je evidentní nesmysl.

 15. S474N napsal:

  Jenze bootovani z BIOSu to nabizi pouze tehdy, kdyz je tam ta klicenka zasunuta.

 16. nonferatus napsal:

  JJ, to jsem tušil – můj bios nenabízí ani když je zasunutá. Ani klíčenka ani SD karta v inegrované čtečce. SD nebootuje ani když nastavím boot z removable media.

 17. Bilej901 napsal:

  Zkoušel sem na 901čce nainstalovat win na ten 8GB disk, ale když po kopírování souborů nastavím znovu bootovat z usb, naskočej mi windows z 4GB disku a dál v instalaci se nedostanu. Nevíte co s tím?

 18. motorad napsal:

  A proč to instaluješ na ten 8GB disk??? Na ten 4GB disk se Windows XP v pohodě vleze a ještě Ti zbyde místo na nějaký programy, jen musíš vědět, co promazat a taky je důležitý zakázat stránkování na disk, tím získáš 2GB místa navíc :)

 19. ShaneZB napsal:

  Při startu lze stisknout Esc a to vyvolá možnost výběru disku, ze kterého se bude bootovat …

 20. lopatko napsal:

  Zdravím, chtěl bych taky mco pomoct, když dám tu první část bootovaní, tak se mi objeví hláška: Soubor\$WIN_NT$.~BT\biosinfo.inf se nepodařilo načíst. Kod chyby je 14 . ocením každou radu. a ještě jak udělám tohle? : …………..V BIOSu ééčka nastavíme USB jako primární bootovací zařízení a změníme také hodnotu OS INSTALATION na START…………..je to v tomhle článku, nastavit primární to mám, ale to druhé to změnení hodnoty…to nevím jak na to..:-(

 21. DragunovCZ1 napsal:

  Tak je to zajimave ale mam stejny problem jako hpart, fuji i lopatko…
  Soubor\$WIN_NT$.~BT\biosinfo.inf se nepodařilo načíst. Kod chyby je 14

  Poradte nam nekdo zkuseny prosim :( Kdyz uz sme dosli tak daleko :)

 22. elev napsal:

  Při instalaci musí být nastavano bootování z flash v biosu. Pozor nestačí nastavit to pouze v Boot device priority na hodnotu removable, ale o řádek níže hard Disk driver je to nutno nastavit z které flash bootovat (flash musí být zasunuta a při nastavení jejího butování je zobrazen její název).Bootovat pomocí tlačítka esc sice lze , ale při restartu systému při instalaci už to znova nenabootuje a hodí to hlášku o chybějící knihovně.

 23. nonferatus napsal:

  vyřešeno – ASUS vyměnil kus za kus. Ten původní nenabízel klíčenku právě ani v tom druhém řádku. Tenhle jsem rozjel hned a už tam mám eeebuntu! I když Xandrosu musím přiznat tu úžasnou rychlost, ale vadí mi ta nesvoboda v konfiguraci systému.

 24. DragunovCZ1 napsal:

  elev:
  Diky za radu ale jaksi to porad nejde…V tom biosu jsem to nastavil…Jako primarni USB a v tom Hard Driver taky…Pote ho resetuju, nic nemackam a a utomaticky me vyskoci ta tabulka s vyberem 1. TXT Mode Setup Windows XP nebo 0. GUI mode Setup Windows XP…Dam tu jednicku ale po chvili vyskoci uplne stejna hlaska jako predtim…
  Sakra sakra :(

 25. tazz1 napsal:

  Jen taková technická a lenivá otázka…nevíte, zda se taková klíčenka nedá někde koupit ??? :-)

 26. S474N napsal:

  tazz1: spravne, neda :-D

 27. tazz1 napsal:

  Hmm, tak to je blbý :-( . Koupil jsem 901ku z druhý ruky a všechno je pojmenovaný na předchozího majitele, takže potřebuju přeinstalovat windowsy, ale externí CD mechaniku nemám a nechce se mi ji ani kupovat. Takže blbá situace :-(

 28. velbloud napsal:

  Tomudle nerozumim:Doporučujeme smazat veškeré partitions a vytvořit pouze jednu (v případě 4G modelu o velikosti 3804 MB) a zformátujte ji jako NTFS. Pokud tento krok neprovedete, zobrazí se Vám chybová hláška s chybou v hal.dll a musíte začít odznova s instalací.
  nenabidlo mi to zadne formatovani ale rovnou napsalo ze windows bude vypnu z duvodu ochrany systemu. Znamena to zemusim znova vytvorit USB flash disk??? Pripadne jak se dostanu namenu zfotmatovat disk?

 29. crashsvent napsal:

  Ahoj nevíte někdo kde sehnat drivers na eee 701 na netu ke stažení zítra se pokusím podle návodu instalovat xp z flashky.Díky

 30. motorad napsal:

  Tady jsou ovladače na Eee PC 701 4G ftp://ftp.asus.com/pub/ASUS/EeePC/EeePC4G(701)/

 31. rado1311 napsal:

  ahoj uz jsem celkem zoufalej…při zadání příkazu bootsect.exe /nt52 F: mi to vyhazuje hlášku c:/bootsect.exe není platná aplikace typu Win32. ….mužete mi s tím prosím někdo poradi….díkes

 32. wokki napsal:

  udělej to přes total commander..kdyžtak tady moje icq 349254067..

 33. wokki napsal:

  já mám jinej problem..instalauju xp,dvakrát se to restartuje,což je dobře,ale nikdy mi nenaběhne výběr uživatelskýho jmena,hesla admina atd. což normálně dělá když instaluju z cd..když to naběhne do xp restartruju a chci bootvat tak mi to hodí na výběr jakej system chci spustit jestli wim XP nebo USb repair Not nebo tak něco…..co s tim?

 34. rado1311 napsal:

  tak jsem si stahnul TC a zkusil to přes něj v menu DOS ale vyhazuje to pořád stejnou hlášku….

 35. motorad napsal:

  wokki: Jo tak to mě taky dělalo, ale ty uživatele sem nějak neřešil… A s tím výběrem systému při bootování, tak stačí odmazat řádek v boot.ini, pod položkou [Operating Systems], kde je právě ten řádek s tím „USb repair Not…“

 36. fi_tech napsal:

  motorad: Jak jsi prosím tě vyřešil tu chybovou hlášku hal.dll? Mám stejný problém, jako jsi popisoval, a sice ten, že po proběhnutí instalace z možnosti 1.TXT……. Se při výběru možnosti 0.GUI…. Zobrazuje hláška o neexistujícím nebo poškozeném hal.dll. Díky za odpověď.

 37. Polda napsal:

  Mam problem vse jde hladce az po kliknuti na Close v programu PeToUSB, vse se sice prepne ale kdyz dam 1 a entr tak mi to hodi error s tim ze :
  Error the path Chyba programu CScript: Scriptovaci stroj USBcript pro script D:\Make-bootable-USB\u_script\FolderSel.vbs nebyl nalezen. does not contain Windows XP Source Files…
  jsem zoufalej pls hlp…
  Jinak mam USB na I: / mechaniku na E a UsbFlash 4GB…. diky predem za odpovedo

 38. huskye napsal:

  Ahoj, jen bych doplnil, že v biosu před instalací je třeba nejdříve vybrat USB Flash disk v hard Disk driver a až potom se vám zobrazí možnost vybrat usb flash disk i v Boot device priority, jinak ho tam neuvidíte a instalace nepůjde. Bůh ví jestli nonferatus výše vůbec takto postupoval a proto tam tu možnost možná neviděl :-) nejdříve mě to taky zmátlo. Když vyberete v hard disk driver to usb jako 1st disk, nebo tak ěnjak, tak potom v Boot device priority úplně zmizí možnost HDD a je tam právě místo toho USB :-)

 39. elcon napsal:

  nejde mi z usb bootnout – já prostě v BIOSU nic takovýho, jako „hard Disk driver“ nemám.

 40. esos napsal:

  Při specifikaci zdroje CD mi to po stiskutí 1 píše:

  Enter your choice: 1

  Please give the location to your Windows XP Setup Source Files

  Error: The path Vstupní chyba: pro příponu .vbs není k dispozici žádný skriptovací stroj. does not contain Window XP Source Files

  Pokračujte stisknutím libovolné klávesy…

  Specifikace USB – tedy možnost 3 pak funguje v poho. Tak nevím, dokázal by mi někdo poradit, jak tímhle bodem projít?

 41. esos napsal:

  odpověd k předešlému: nějak mi nevyjelo windowsovské okno s nabídkou, u kámoše na kompu to prošlo

 42. peto1310 napsal:

  Caute,
  potrebujem poradit, nemozem vytvorit bootovacie usb, lebo ak zadam prikaz bootsect…., tak mi napise neplatna aplikace typu win32.

 43. gorannic napsal:

  Ja mam tiez ten problem zadam prikaz bootsect…., tak mi napise neplatna aplikacia typu win32. skusal som aj cez TC aj cez CMD…

 44. mfrgala napsal:

  v usb-prep mi to vyhodí hlášku:
  X: is not a valid Drive

  zkoušel jsem několikrát PeToUSB, BootSect , měnit písmeno jednotky, USB zapojit do jiného portu… nic, vždy skončím tady. Ale před týdnem to ještě šlo – mám foťák a v měn SD kartu
  Pls, helpněte!

 45. michelin77 napsal:

  For mfrgala: mě to taky vyhazovalo neustále hlášku X: is not a valid Drive.
  Vyřešil jsem to zapojením starého disku se starým systémem. Ještě, že jsem ho nenaformátoval! Jiné řešení než zkusit to na jiném pc nemám. ICQ 205706163

 46. BorekCZ napsal:

  PRO TY,komu se objevila hláška: Soubor\$WIN_NT$.~BT\biosinfo.inf se nepodařilo načíst. Kod chyby je 14
  Taky jsem to řešil, a vyšlo mi z toho, že se objeví, pokud použijete OEM verzi Windows, pokud použijete normální, tak je to v pohodě.
  Taky jsem měl problém s tím že po instalace v TXT jsem zkoušel pokračovat v instalci v GUI,ale nešlo mi to, chyba s diskem nebo tak něco, tak jsem to nabootoval z hard-disku a instalce běžela dál. Možná je ta druhá chybka kvůli tomu, že mám Mivvy M310 (Pardon, že nejsem uživatel asus eee, ale tohle jsou obecné rady)
  A taky jsem řešil problém jako mfrgala. Je to tím, že USB flashka měla písemno v abecedě před dvd-romkou. U mě DVD mělo E: a USB D:, řešil jsem to tak, že jsem zapojil nějaké USB co se nahodilo jako D: a to na které jsem chtěl systém se nahodilo jako F:, pak to bylo cajk, možná je to blbost, ale vyšla…

 47. mfrgala napsal:

  Nazdárek,
  mám zde nový problém: PeToUSB: FORMATEX ERROR(11): AN ERROR OCCURRED FORMATING THE DRIVE.

 48. mfrgala napsal:

  Omlouvám se za předchozí příspěvek. Nečetl jsem diskuzi celou.

 49. x_logik napsal:

  zdravím boot disk sem vytvoril v pohode ael pri spusteni instalace mi to nacte ovladace a jadro a plyvne na mne modrou smrt nevíte co stím ???,

 50. kulich23 napsal:

  Zdravim, chci se zeptat, jestli je mozny nainstalovat stejnym zpusobem windows 2000. udelal sem vsechno podle vaseho navodu ale hlasi mi to taky chybu 14 a ze to nemuze najit nakej soubor… kazdopadne dik

 51. Klokan napsal:

  Dobrý den.Jen chci pododknout,že tenhle návod funguje i u Acer Aspire one.Pokud nebude vadit,nevíte,jak zrychlit zápis u ssd disku?

 52. Kazoo napsal:

  Zdravim!
  Mám problém s instalcí! Všechno probiha v poradku az do prvni modry obrazovky…pokazde mi to napise: Soubor viasraid.sys nebyl nalezen…a už mě to nepustí dál! Zkoušel jsem tu instalačku na více PC ale pořád stejný. Nevíte prosím někdo co s tím ? Předem dík

 53. Kazoo napsal:

  Tak uz je to vyreseno…

 54. Klokan napsal:

  Ten pomalej ssd disk jsem vyřešil.Kdo to budete hledat,tak neformátovat při instalaci na NTFS,ale NA FAT .Je to asi o polovinu rychlejší a dokonce při instalaci to sežere i míň místa.

 55. RaCeK napsal:

  Drobný poznatek: při vytváření intalačního USB disku můžete narazit na problém. Nepodařilo se mi připojit korektně tempimage.img jakožto virtuální disk, pokud jsem ho měl komprimovaný soubor (NTFS). Doporučuji po stažení a rozbalení adresáře „make-bootable-USB“ nastavit jeho vlastnosti tohoto adresáře včetně souborů, které obsahuje) na nekomprimovaný, pokud používáte komprimaci NTFS pro celé disky.

 56. Svandys napsal:

  zdravim
  vcera sem se pustil do instalace podle tohoto navodu a vsechno az na spusteni xp probehlo dobre… po tom poslednim restartu co uz delam manualne mi to stejne nechtelo najit ten soubor hal.dll :( trapil sem se s tim tak pul dne a neslo mi to ani pro tu vorezanou verzi z forka tak ani pro kompletni xp profi … dneska sem volal do asusu a tam mi rekli za to profiky proste rozjet nemuze a at to s tou klicenkou udelam pro HOME … je to asi pro me posledni moznost jinak si nevim rady .. nebo mate nekdo nejaky jiny postrehy??

 57. Svandys napsal:

  Takže po dvou dnech sem to rozjel přes klíčenku a tohle sou moje poznatky:

  1, na infolince Asusu sem se dozvěděl že XP Profi na 701 nejede a pak to píše chybu hal.dll, což jsem nevěděl….. :-(

  2, při samotné instalaci XP je lepší po restartu ee zmačknout esc a vybrat flash ručně

  3, při instalaci vyndat SD katu ze čtečky a v nastavení disků kouknout na to aby byl 1. flash a 2. SSD … někde sem četl že ten soubor hal.dll se muže nainstalovat na druhej disk tak nevim :-)

  4, po instalaci jenom přepnout v BIOSu na Finished

  Tak to sou moje poznatky a podle nich mi to zatim jede … volné místo po instalaci Windows XP Home SP3 … 2,75 GB

  Jestli se vam ten prispevek zda na nic tak ho klido smažte ;-) .. at se daří ;-)

 58. Svandys napsal:

  Jo ještě dotázek nevim jak při spoštění odstarnit to jak se ptá jetli to chi opravit z USB nevim kde ten soubor na to smaznuti nevim kde sehnat :-(

 59. RaCeK napsal:

  Podle tohoto návodu se mi taky nakonec nepodařilo nainstalovat. Pořád instalace hlásila, i když jsem vytvářel USB disk z několika různých zdrojů, že xyz soubor chybí atd.
  Tak jsem použil tento návod a vyšlo to hned napoprvé: http://wiki.eeeuser.com/windowsxpusb?s=nlite

  Hlavní rozdíl oproti tomuto návodu je použití utilit usb_multiboot_10 namísto make_bootable_USB

 60. cowok napsal:

  Ahoj…. Svedomite jsem se ridil podle navodu, namisto cd s win jsem namountil iso XP Prof s SP3 a Defenderem, vse ok, ale pote, co jsem PC (P4 na 2,8 GHz) nabootnul z usb, nacetly se ovladace, pak obrazovka ztmavla, a pak nastala „modra smrt“. Po opakoavnych pokusech se stalo totez. Uz to tady bylo zmineno, ale nereseno.

  Nejaky napad? Dik

 61. cowok napsal:

  Na USB je slozka OEM, takze se asi jedna o OEM verzi. Je to duvod, jak je psano vyse, nefunkcnosti?

 62. webzrout napsal:

  Povedla se mi podobná věc s tím USB diskem zn: Lexar 4GB, na formátování a přípravu boot sectoru byli použity všechny výše zmíněné utility z PeToUSB, které pracují bezchybně. Komplet instalaci jsem uschoval pro pozdější použití programem O&O DiskImage na harddisk.
  První část se nepovedla díky integrovanému SP3 v instalaci Windows, které byli i jinak upravované programem N-lite. Vrátil jsem se k předchozí verzi Windows XP SP2 a funční bootovatelné USB bylo na světě. Vyměnil jsem pevný disk v laptopu a vše řádně vyzkoušel a instalace se zdařila. Pouze v boot.ini mě zarazili dva řádky k výběru operačního systému, ale vše funguje jak má. Postup funguje jak s anglickou verzí Windows XP SP2, tak s českou verzí Windows XP SP2, stáhl jsem z internetu český SP3 a překopíroval na USB disk, aby se dala Windows později vylepšit.
  Pokud jsem vše prováděl s Windows XP SP3, tak ve Windows instalaci chyběli snad desítky nejrůznějších driverů k doinstalování základního systému (již během modré obrazovky), které byli připraveny utilitou PeToUSB.
  Pokud během instalací chyběl soubor hal.dll , po dalším restartu a dalším pokusu instalovat Windows XP bylo vše v pořádku, ale ani jednou celá věc nevyšla s SP3.
  Všiml jsem si jedné věci, že instalace Windows neuvěřitelně dlouho formátovala harddisk, abych poopravil hall.dll, napodruhé jsem nedával rychlé formátování. Kopírování souborů z USB je potom velmi rychlé, mám již druhou DVD mechaniku ze které instaluji jak Windows, tak Linux co potřebuje start z mechaniky a k vypalování ji nepoužívám. Přesto stále častěji nejde startovat z DVD disků..atd. Instalovat z USB klíčenky je jediná možnost jak vůbec nemyslet na to, že druhá mechanika za 1.000 kaček bude za tři měsíce opět k nepoužití. Klíčenka stála 200,- a celá věc mě přijde velice výhodná.
  Poslední instalací z USB bude nakonec i ten Linux, bootovatelné USB bylo vytvořeno v již nainstalovaném Linuxu Ubuntu Edition 2.1, který podporuje vytváření vlastních USB klíčů s instalací. Tvorba klíče trvala 15 minut. Start z USB se již povedl…

 63. Houmr napsal:

  Povedlo se hned na poprvý :) …..prodám takto hotový disk….(bez OEM licence) za 500,- :)

 64. romik09 napsal:

  Měl bych zájem o USB – disk. pro eee 901. Kontakt skipala.r@seznam.cz

 65. boss666 napsal:

  Mě to hlásí chybu Format ex eror 11 . Co stím.??

 66. zachy napsal:

  Cuzs cuzs kluci.. mám proble.. kdyz dám prikazovej radek cmd tak tam mám napsat “bootsect.exe /nt52 F:” ale nevím jestly to mám napsat presne jak to pisou tady ale kdyz to napisu takto.. jak mito pise.. nejde to proste.. napise mi nekdo presne jak to tam mám do CMD vlozit?? prosím vás moc diki kdyztak piste na icq.. nebo sem icq:221175196

 67. quick-man napsal:

  Pánové nevím co dělám špatně,ale jak zadám možnost bootsect.exe /nt52 F:” kde písmeno F: zadejte dle písmena Vaší USB klíčenky tak mi to udělá hlášku „No bootcore was successfully updated viz. obrázek na http://qm.wz.cz/svine.bmp prosím poraďte.. Díky MIRA

 68. ALEX007 napsal:

  tak , díky moc..trvalo to dlouho, ale na konci to dopadlo super, netbook lenovo nainstalován .
  těm co jim to zlobí, doporučuju si vygooglovat něco o těch „DOS“ command line příkazech…trvalo mi než jsem si zvykl
  počítač ok, pro výrobu softu jsem použil výchozí složku ze softu nLite, který vyrobí jakoukoli instalaci Windows
  natrápil jsem se, poprvé jsem se pokusil instalovat win vč. Service pack 3, tam došlo k tomu, že instalace nepřijala muj vlastní klíč pro xp home…musel jsem to dělat znovu, se service pack 2. takže všechno znovu…
  ted ok, pouze se mi počítač spustí na začátku s hláškou 1. launch windows xp, 2 repair windows from USB…toho se nemuzu zbavit, asi nekde si komp pamatuje že byl instalován z flash
  - pozor na to, aby v Biosu byl jako první zhora jako bootovací zdroj uveden flash který jste vyrobili…já mám v biosu několik voleb, třeba FDD (flash disk) USB, FDD external optical drive, ..a pak tam bylo FDD Corsair, a ten corsair byla moje instalační fleška. tak to chce vybrat tu správnou
  - dlouho mi trvala ta chyba s .hal chybou. zmizela ,když jsem začal vybírat tu správnou vobu při rebootu:
  při první instalaci, tj poté co poprvé dáte do kompu flasku, zvolit TXT MODE installation
  2. pak jeste behem instalace dojde ke dvěma rebootuum, musí se ale v obou případech volit na menu GUI installation (ta je první ze dvou) pak mi ta chyba zmizela
  - díky za návod

 69. Novinky zo sveta IT » Bootovanie XP versus Windows 7 z USB napsal:

  [...] vydaním utility Windows 7 USB/DVD download tool. A ešte jeden diametrálny rozdiel, aspoň podľa tutoriálov z internetu. Inštalácia XP má dve fázy. V prvej fáze sa inštalujú  veci cez textové [...]

 70. Bootovanie XP versus Windows 7 z USB « Blog Branislava Ráca o IT a veciach okolo nás napsal:

  [...] vydaním utility Windows 7 USB/DVD download tool. A ešte jeden diametrálny rozdiel, aspoň podľa tutoriálov z internetu. Inštalácia XP má dve fázy. V prvej fáze sa inštalujú  veci cez textové [...]

 71. no napsal:

  Asi jsem blbej ale : Po dokončení formátování neukončujte program, ale přepněte se do původního adresáře a buď v TotalCMD nebo příkazové řádce CMD zadejte „bootsect.exe /nt52 F:“ kde písmeno F: zadejte dle písmena Vaší USB klíčenky. – jak na to ? Díkes

 72. no napsal:

  Vyřešeno v Totalcmd otevřete složku Make-bootable disk a pak dole zadáte bootsect.exe /nt52 F: a hotovo …………………………………..

 73. Programen napsal:

  Šla by takto vytvořit i flashka pro instalaci Win2000???

 74. admin napsal:

  Zkuste spíše vyzkoušet tento návod:

  http://www.mujeee.cz/2010-05-24/instalace-windows-7-z-usb-klicenky-nebo-pametove-karty/

 75. Instalace Windows 7 z USB klíčenky nebo paměťové karty | MujEEE.cz napsal:

  [...] Pokud byste hledali návod na Windows XP, ten zde máme taky. [...]

 76. Deleron napsal:

  Ahoj mám problém s ins.XP.Home na Acer one. Nemám stim moc zkušeností co se tyče instalace přes Flashku, ale přece jenom se mi to povedlo s timto návodem. Až na to, že mi to hazí chybu jak už tu někteří zminovaly chybu 14. četl jsem si komentáře, ale rady které zde jsou nemohu provest protože v biosu mohu jen nastavit Boot z usb. Nevím si rady… HELP MI

 77. jasno napsal:

  Dobrý den,
  pro vytvoření boot flešky jsem použil program WinToFlash. Vše bez problémů funguje, ale instalace XP trvá cca 1,5 hodiny. Nemyslím, že bych měl tak pomalou flešku. Rád bych se zeptal na dobu instalace u ostatních uživatelů.
  Předem díky

 78. ivan l napsal:

  Problemy s timto navodem ? mel jsem je taky.
  a zde nektera reseni:

  1. pri rozbalovani se Total pla, jestli chcete prepsat existujici soubor….
  reseni
  rozbalujte treba pomoci winrar

  BOOTSEC.EXE IS NOT RECOGNIZED AS INTERNAL OR EXTERNAL COMMAND…
  reseni:
  1. spoustite ve stare verzi Totalu ktera to nejak nezvlada najit skuste prikazovy radek. Mozna vam cerna obrazovka jen problikne takze nic nevidite…
  2.spoustite v prikazovem radku. System to nemuze najit protoze automaticky neprohledava vsechny adresare
  vytvorte na disku C adresar treba 1
  do nej rozbalte ten zmineny zip
  na prikazovy radek v tomto pripade napiste bez uvozovek „cd \1″
  vidite radek vypadajici takto c:\1
  ted vlozte ten prikaz jak je napsano nahore uz to pojede

  cim jednodussi nazev adresare vytvorite, tim jednoduseji se do nej dostanete
  stejne postupujte i u toho druhyho prikazu

  nelze oznacit pismenem flashka ( 3 enter, treba D enter )
  mate zastaraly pocitac a neco ( asi Bios ) tuto funkci nepodporuje
  mate smulu, navstivte nekoho s novejsim compem a pozadejte zda to u nej muzete udelat :)

  Jsem stejna lama jako nekteri z Vas. Tydle rady jsem ziskal od pratel na telefonu :) ale funguje to

  a autorovi clanku dekuji, prima navod

 79. PetrWoody napsal:

  Dloooouho jsem bojoval.

  Problem se hlaskou na neexistujici soubor „hal.dll“ jsem vyresil nasledovne:

  Po vytvoreni bootovaciho USB jsem se mrkl do adresare [USB]:\$WIN_NT$.~BT\system32\. Tam byl pouze soubor „ntdll.dll“ a „smss.exe“. Nakopiroval jsem k nim z instalacniho CD problemovy soubor „hal.dll“ a navic „ntoskrnl.exe“. Po tomto zasahu se mi jiz instalace probehla. :)

  Poznamka: Rozbaleni a zkopirovani potrebnych souboru z instalačního CD z adresare i386 se provede pomoci prikazu EXPAND. Misto originalních nazvu maji posledni znak pripony nahrazen podtrzitkem : „hal.dl_“ a „ntoskrnl.ex_“.
  Priklad: „EXPAND D:\i386\hal.dl_ C:\tmp\hal.dll“

  Snad to nekomu pomuze. Preji mnoho zdaru.

 80. verka napsal:

  zdravím, mám takový problém… když se mi spustí PeToUSB tak mi to ani nerozpozná flashku, která je v pc zasunutá, zkoušel jsem i jinou flashku a pořád nic, nevíte čím by to mohlo být ?
  Díky

 81. Sonci napsal:

  Zdravim koukam ze mate problemy o ktych se v tom navodu pise aby ste se jim vyhli staci poradne cist co ma te delat chyba hall.dll je zpusobena satmin vyberem systemu souboru ( fat 32 , ntfs ) a nutny zklady dos !! :)

 82. gertz napsal:

  ahoj mám problém když už se dostanu na kopírování souboru tak mi to hodi hlášku ze nelze nakopirovat soubor, tak stisknu preskočit a zbyle soubory také nejdou nakopírovat

 83. Sonci napsal:

  Čau bude to asi tím že asi zdrojové soubory jsou poškozeny …. zkus jinej disk systému windows

 84. Kubko56 napsal:

  Mám rovnaký problém ako hore verka: nerozpozná mi to nijakú flashku. Neviete čo s tým?

 85. michal napsal:

  píše my to NTLDR is missing

 86. stasoun napsal:

  Tento návod je zbytečně složitý.
  Jednoduší postup Instalace Botovacího USB Flash disku XP (a také dalších systémů)

  1.Stáhnout program WinToFlash je i v CZ (6,9MB)
  http://wintoflash.findmysoft.com/download/#
  2.Rozbalit kamkoli a spustit WinToFlash.exe
  3.Pokračovat průvodcem a v základních parametrech vybrat cestu k disku XP (nebo k virtuálně připojenému cd) a dále cestu k USB disku.
  4. Další a proběhne kopírování…. hotovo
  Jak jednoduché

 87. SloWer napsal:

  Tak jsem udelal bootovací USB podle programu WinToFlash, VSE V poradku.
  Pouzil jsem flash 4GB TRANSCENT

  Kdyz ale nastavím na svém pc bootovani z USB hlasí chybu

  Radek 27 souboru INF \$WIN_NT$.~BT\winnt.sif je neplatny
  Instalace nemuze pokracovat…

  Nevím si uz rady:( , Nevíte co s tím??

  V BIOSU mám na vyber bud to boot z: USB-ZIP , USB-HDD, USB-FDD, USB-CDROM nic víc

 88. 1meloun napsal:

  Reaguji na příspěvky tohoto typu:
  Radek 27 souboru INF \$WIN_NT$.~BT\winnt.sif je neplatny
  Instalace nemuze pokracovat…

  U mě to bylo tak, že se instalace zastavila na jakémsi souboru a dožadovala se instalace vložení inst. CD s tímto souborem. Zjevně instalace doposud běžela z disku U: , ale už takový disk není. Vytažením flešky z USB a zasunutím do jiného USB se o5 disk U: načetl a instalace mohla pokračovat.

  Vidím to tak, že v průběhu instalace se „čenžnou“ ovladače USB a flešku už neobnoví. Či tak nějak??

  A potvrzuji neskutečně pomalou instalaci. Na Acer One už instalace XP Pro s SP3 běží snad 3tí hodinu.

 89. provazacek napsal:

  Ahoj,
  mám menší problém.Když už sem u vybírání těch možností nejdřív tu TXT a pak tu s GUI tak dám tu první začne instalace a pak mi to hodí mordou smrt.Poradí někdo?

 90. canoy napsal:

  Ahoj,
  mam problém . bez potíží se otevře PeToUSB ale v destination drive je hláška „NO USB disks found!“ . System ale jinak zasunutou flashku vidí. Myslim, že bez toho se nehnu dál. Poradíte mi?
  Díky.

 91. enzo napsal:

  Zdravím, mám stejný problém… Flash disk mám připojený k počítači ale v PeToUSB se nezobrazí… Kde může být chyba? Díky za pomoc

 92. danton napsal:

  Zdravim.
  U me je zase takovy problem, ze ani u kliceky 1GB, 8GB a 16GB nedopadne dobre uz formatovani. Po chvili vypise ERROR a basta fidly. Ruzne kapacity, ruzni vyrobci.

 93. Sonci napsal:

  danton , optimální pro win XP jdou max 4 g flash a vytvořit nejde v win 7 tento postup je osvěčenej jen na WIN XP :) pokavaď máš tento problém

 94. /2008-05-16/instalace-windows-xp-z-usb-klicenky/trackback/ napsal:

  /2008-05-16/instalace-windows-xp-z-usb-klicenky/trackback/…

  Instalace Windows XP z USB klíčenky | MujEEE.cz…

Přidej komentář

Musíte být přihlášen pro zaslání komentáře.