EEE 901 s WinXP má problém s kapacitou disku!

SSD DiskVšichni majitelé nového typu EEE PC 901 ve verzi s Windows XP jsou překvapeni, že jim výrobce Asustek místo 12GB celkového místa na disku „přibalil“ dalších 8GB a oni mají tedy kapacitu 20GB. Bohužel v reálu je tomu úplně jinak a než začnete ukládat svá data na disk, tak doporučujeme být více než opatrní!

Model EEE 901 s WinXP v reálu obsahuje dva disky. Jeden klasický SSD o kapacitě 4GB (tak jak jej známe například z modelu 701) a další disk o kapacitě 8GB ve slotu miniPCI. Bohužel někdo ve výrobě nebo při „počeštění“ u dovozce použil špatný formát disku a disk o kapacitě 8GB naformátoval na 16GB. Potom se samozřejmě pro systém tento disk tváří jako 16GB a s původními 4GB působí na zákazníka, že má 20GB verzi. Tento problém je zjevně ve změně alokačních jednotek a doufáme, že buď sám výrobce připraví nějaký „fix“, případně Vám v nejbližší době sami přineseme návod, jak tento problém s co nejmenším úsilím opravit.

Pokud byste neprovedli opravu a disk dále běžně používali, tak po překročení 8GB na disku ve slotu miniPCI Vás Windows XP začnou upozorňovat různými chybovými hláškami a velmi brzo přepnou disk z důvodu chybovosti do PIO módu. Na disk nezapíšete žádná data a čtení/zápis začne zatěžovat procesor na 100% a rychlost spadne na 1-2 MB/s. Z výše uvedených důvodu je tedy patrno, že do doby opravy je disk lepší nevyužívat.


Doporučujeme: Zbraně zabíjejí? - Guns kill?

16 komentáře/ů pro “EEE 901 s WinXP má problém s kapacitou disku!”

 1. Kael napsal:

  To sem si mohl myslet. 16GB SD karta to jistí, snad bude fungovat.

 2. ggmaniack napsal:

  To je skvely. Mne uz ten disk nefacha. Nevite kde je servis asus? Mam eeecko koupeny od desátýho tohodle měsíce.

 3. Rezza napsal:

  Tak snad kdyz si nekdo koupi s 8 GB a vidi 16 GB, tak vi, ze je nekde problem a udela format a jede se dal…

 4. ggmaniack napsal:

  Nastesti sem to uz spravil…. 12 – 4 = 16… asi to pocital neakej CiNaNsKeJ Homeless…

 5. lcevela napsal:

  Jeden slovenský prodejce už uvedeného problému využil. Více v http://www.linuxexpres.cz/blog/jak-jsem-ne-koupil-asus-eee-901.

 6. pezel napsal:

  Pokud máte po ruce externí USB mechaniku a nechce se vám čekat na návod, tak můžete použít přiložené medium. Je na něm image obou disků, ale již se správnou velikostí. Osobně odzkoušeno, funguje to a je to za pár minut OK. Počítač bude ve stavu, jak jste ho vybalili.

 7. vix napsal:

  Obávám se,že mne potkal podivný problém s diskem. Orig. WinXP jsou nainstalovaný a oba dva disku začaly vykazovat nízkou rychlost zápisu/čtení (po týdnu používání eeepc) a skoro neustále svítí kontrolka aktivity disku dokonce aniž bych něco dělal.
  Není možné, že by došlo k onomu zmíněnému „přepnutí do PIO modu“ ? Pokud ano, lze to nějak vypnout a vrátit se k normálnímu režimu ?

 8. motorad napsal:

  Mělo by pomoct přeinstalovat system. Ovšem nejprve zálohovat všechny data!!!
  Čili:
  - zálohovat důležitá data (ne system)
  - nabootovat system z externí USB mechaniky nebo USB Flash disku
  - naformátovat oba disky
  - na 4 BG disk pak nainstalovat Windows XP
  a vše by mělo běžet potom už v pořádku

 9. Tinny napsal:

  jen chtel bych se zeptat, byl by s timto 8gb hdd nejaky pozdejsi problem kdybych ho vubec nepozival, asus eee 901 si chci koupi a koupil sjem si k nemu usb hdd 40gb, takze bych vse stejne daval na nej, diky za odpoved

 10. motorad napsal:

  Pokud ten 8GB disk nebudeš používat, tak by neměl nastat žádný problem.
  Ale i pokud ho člověk používá a nepřekročí těch 8GB, tak by taky neměl nastat problem, ten nastane, až po překročení 8GB paměti. Ale pokud ho hned po koupi naformátuješ, tak by měl pak pracovat normálně.

 11. kraken napsal:

  Ve WXP se dá ve Správci disků odstranit tento nesmyslný logický oddíl na D a opětné vytvoření oddílu nového vše spraví. Takže zazálohujte na USB obsah disku D, odstraňte původní oddíl a opětně jej vytvořte. Bude mít teď 8 GB a po návratu jeho obsahu vše poběží, jak má.

 12. kraken napsal:

  Bohužel se mi ovšem stalo. že jsem si nesrovnalosti velikostí všiml až pozdě, takže WXP mezi tím stačily disk přepnout do PIO. Působilo totiž problém prosté přehrání na D nahraného WAVu 44,1 kHz. Já jsem ovšem považoval disk pouze za komprimovaný z nějakých marketingových důvodů. Existuje v těchto zatracených Woknech způsob, jak to přepnout zpět, aniž bych musel vše přeinsatalovávat? Ze správy disků ani hardware to nejde, ikdyž v BIOSu je vše v pořádku. Budu rád za každou radu. Díky.

 13. kraken napsal:

  Takže jsem si pomohl sám, ale pro ty, kteří budou tento problém řešit: Stačí pouze odinstalovat ve správci zařízení ovladač pro sekundární IDE kanál. Po restartu Windows nainstalují ovladač znovu a upozorní na potřebu ještě jednoho restartu pro korektní funkci. Pak už je vše v pořádku a disk se vrátí do UDMA 4. Žádná reinstalace WXP tedy není nutná. Heureka!

 14. marena napsal:

  Ja jsem ten problem vyresil jeste jinak. Ve sprave disku jsem odstranil celou partition D a pak jsem ji znovu namapoval a naformatoval. Pri tomhle formatu uz je disk se spravnou kapacitou – 8 giga a funguje bez problemu.

 15. wyctor napsal:

  U nových verzí je chyba s formátem disku opravena. Ale je tu další, mnohem větší problém (aspoň pro mě) – nemá to ZIF konektor. Jsou tam kontakty, lae konektor chybí, takže rozšíření o pevný disk je nemožné.

 16. Tinny napsal:

  me prijde nejjednodusi si kopit pridavny USB 160GB HDD

Přidej komentář

Musíte být přihlášen pro zaslání komentáře.