Nudí vás bootscreen EEEčka?

Boot screen - logoNebaví Vás se dívat již na okoukaný šedý bootovací screen ééčka? Nabízím Vám návod, jak si uvedené změnit na jakýkoliv obrázek. Samozřejmě je nějaké omezení, které vychází z parametrů rozlišení a dalších. Použít můžeme tedy libovolný obrázek, který by měl být ideálně ve formátu BMP s barevnou hloubkou 256 barev a rozlišením 640 x 480 pixelů.

Co budeme potřebovat?

 1. BIOS nejlépe aktualní verzi pro vaše EEEčko – stáhnout můžete zde.
 2. Na EEEčku nainstalovany ASUS Update Utility.
 3. Software na úpravu BIOSu s názvem OEM LOGO – stáhnout můžete zde.
 4. Vámi zvolený obrázek.

Stáhněte si tedy veškerý potřebný software. Ve složce programu OEM LOGO spustíme OEMLOGO.exe a přes tlačítko Load ROM načteme stažený BIOS. Po jeho načtení se nám zpřístupní další tlačítko a to Browse, pomocí kterého vybereme obrázek. Zdůrazňuji, že tento by měl být v rozlišení 640×480 pixelů, ve formátu BMP a v barevné hloubce 256 barev. Po jeho nahrání stiskneme Replace Image a nakonec zvolíme Save ROM As. Tímto máme připravenou ROM BIOSu, kterou můžeme využít na libovolném počtu ééček (můžete se třeba podělit s přáteli :-) ).

Modifikovaný BIOS můžeme softwarem ASUS Update Utility nahrát přímo do ééčka tak, že spustíme jmenovanou aplikaci a vybereme námi upravený BIOS tlačítkem Update BIOS from file. Následně nás aplikace požádá o resetování počítače a při startu začne nahrávání upraveného BIOSu. Po cca třech minutách Vás ééčko požádá o vypnutí, což učiňte. Po následném spuštění nás (tedy respektive Vás) již uvítá nový obrázek.

Boot screen - původní logo Boot screen - nové logo - ukázka

Nemusíte se bát, že cokoliv zkazíte. Pokud byste například nahráli do ROM špatný obrázek, nic se nestane a ééčko při bootování zobrazí pouze černý obrázek a bude fungovat dál standardně.


Doporučujeme: Zbraně zabíjejí? - Guns kill?

17 komentáře/ů pro “Nudí vás bootscreen EEEčka?”

 1. hok napsal:

  jo jo hause to je borec docela dobrý sem si tam dal jessicu alba:-D

 2. motorad napsal:

  Nevím, jak vám, ale já jsem zkusil aktualizovat na nejnovější verzi BIOSu, ovšem s nezměněným obrázkem, to šlo. Potom jsem chtěl nahrát BIOS již se změněným obrýzkem a to už nešlo, píše to toto „Can not read the BIOS image file to update the BIOS“, nede to ani znovu přehrát originálním neupraveným BIOSem nižší či stejné verze. Setkal se někdo s něčím takovým??? Podle mě je to možná tím, že pokud se někdo snaždí do Eee nahrát stejnou nebo nižší verzi BIOSu, tak to proste nejde, pouze vyšší jde (asi).

 3. Damianus napsal:

  Problem bude nekde jinde. Jelikoz ja jak jsem v navodu uvedl jsem bios nekolikrat flasnul stejnou verzi takze nebyl problem a i pri tom ze jsem tam nahral spatny rozmer a barvy proste bios ignoroval tento obrazek a system nabehnul dal.

 4. motorad napsal:

  Tak to teda nevím, čím by to mohlo být, zkoušel jsem to na verzi BIOSu „1502″ pro Eee PC 901. Jak říkám, šlo to nahrát pouze jednou, víckrát už to přehrát nešlo.

 5. motorad napsal:

  Tak přehrání BIOSu mi jde, ale ne přes aplikaci ASUS Update, ale pouze přes ALT+F2 při bootování…

 6. martanc napsal:

  ať děla co dělam tak se mi obrázek nezobrazí a vůbec nevim co dělam špatně. Je něak limitovaná velikost obrázku? Ten co má upraven na požadovanou velikost ma 300kb a nahrát do toho biosu prostě nejde. Nevím co dělám špatně mám EEE1000.

 7. motorad napsal:

  martanc: Ten obrázek musí být v rozlišení 640 x 480 pixelů, s barevnou hloubkou 256 barev a ve formátu BMP, jinak se nezobrazí.

 8. martanc napsal:

  motorad: no přesně tak jsem to ale měl a nefunguje to no ale neřešim to radši jsem vypnul bootscreen ůplně.

 9. Damianus napsal:

  No jde taky o to ze neni BMP jako BMP a programy lzou uz nevim zda to byl photoshop malovani nebo irfanview kdo mi to ulozil ok ale ostatni nesly

 10. motorad napsal:

  Já sem to ukládal jako BMP s 256 barevnou hloubkou ve FaSton Image Viewru, což je Free prohlížeč obrázků a funguje to bez problemu.

 11. martanc napsal:

  no ukládal jsem to v irfanview tak nevím možná to ješte skusim v jiném programu ale jak říkam stejně jsem bootscreen vypnul což taky neni špatný

 12. milankycek napsal:

  Taky jsem to zkoušel u eee pc 1000H a nezdařilo se to. Ten program OEM LOGO mi psal, že ROM nemá dostatek paměti pro uložení toho mýho obrázku.. alespoň to jsem z tý anglický hlášky pochopil. Takže u verze Eee 1000H bude paměť pro bios nižší.. i když, to se mi jeví jako blbost… ale zkoušel jsem to s obrázkem staženým z http://www.dreammedia.cz/eee/ takže velikost i barevná hloubka bude správná.. nevim.

 13. milankycek napsal:

  Zjistil jsem, že původní obrázek má naprosto stejnou velikost – což je logický, ale už teda nedává smysl, to jsem napsal v předchozím příspěvku..
  Při přidání obrázku do souboru biosu hlásí OEM LOGO error, že je vetší než 15B0h bytů ..nejsem programátor, nebo co musim bejt, abych tomu rozuměl.
  Nikdo neví?

 14. mstefl napsal:

  Dobrý den, přidám vám svůj bootscreen.
  http://www.mstefl.com/eee/bootscreen/eee_I.bmp

 15. mstefl napsal:

  Ještě rada, pokud chcete mít jistotu že se Vám obrázek nahrál, doporučuji OEM Logo ukončit, opět spustit, nahrát váš vytvořený obraz a z něj stáhnout obrázek. Tak budete mít 100% jistotu že tam máte obrázek který chcete a pak teprve odeslat do BIOSu.

 16. fseved napsal:

  Taky mám 1000H a bez komprese tam ten obrázek narvat nepůjde. Normálně je v BIOS souboru „něčím“ zkomprimovanej rastr s 8-bitovou hloubkou (cca 301 kB, 9.1 kB po komprimaci). Jdu bádat dál…

 17. fseved napsal:

  takže tady je to vyřešeno :)

  http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?id=47391

Přidej komentář

Musíte být přihlášen pro zaslání komentáře.